Wartościowa przekąska czy słodki przysmak – jaki jogurt wybrać, jeśli chcemy dbać o zdrowie?

Wartościowa przekąska czy słodki przysmak – jaki jogurt wybrać, jeśli chcemy dbać o zdrowie?

 

W oczach konsumenta liczba jogurtów na półkach sklepowych jest zatrważająca. Zasadniczo tego typu produkty uważane są za pożywną przekąskę między posiłkami, ale czy na pewno? Jogurty różnią się od siebie składem: zawartością białka, tłuszczów czy cukrów. Eksperci podpowiadają, jak wybrać produkt smaczny i zdrowy.

Jogurt owocowy, naturalny, a może typu EKO? Skład każdego z nich może  diametralnie się od siebie różnić. Jogurt to posiłek, która ma dostarczyć nam wielu składników odżywczych i może być częścią zdrowej i zbilansowanej diety. Jednym z głównych problemów jest jednak ilość dodanego cukru, którą możemy znaleźć w wielu tego typu produktach .

W małym jogurcie owocowym może znaleźć się nawet do czterech łyżeczek cukru! To może mieć znaczenie w całości diety, szczególnie w dzisiejszym „trybie zachodnim”, w którym niestety często produkty przetworzone stanowią podstawę naszego odżywiania zaznacza dietetyk kliniczny, Katarzyna Bednarska.

 

 

 

Oprócz cukru, jogurty owocowe mogą zawierać mleko w proszku, często opisywane jako białka mleka krowiego, zawierające   który może predysponować do późniejszych chorób sercowo-naczyniowych, takich jak np. miażdżyca.

Czy w takim razie warto sięgać po jogurty naturalne jako najzdrowszy typ tego produktu? – W jogurtach naturalnych występuje cukier jedynie w postaci laktozy oraz bakterie kwasu mlekowego, które mają chronić naszą florę bakteryjną ze względu na swoje działanie prebiotyczne – odpowiada Bednarska.

W ramach budowania dobrego środowiska dla naszych jelit warto również inwestować w produkty oznaczone certyfikatem zielonego listka, który daje pewność, że powstały zgodnie z obowiązującymi w Europie regułami rolnictwa ekologicznego. Przy tak szeroko rozwiniętym rynku przetworów mlecznych wachlarz wyboru jest całkiem szeroki.

 

 

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera