Znany wirusolog zaznacza: obecnie dostępne szczepionki działają na wariant Delta

Znany wirusolog zaznacza: obecnie dostępne szczepionki działają na wariant Delta

 

– To nie jest na takiej zasadzie i to wyraźnie należy podkreślić, że obecnie dostępne szczepionki nie działają na wariant delta. Działają, trochę tylko słabiej, natomiast działają zupełnie skutecznie, jeżeli jesteśmy zaszczepieni kompletnie, czyli dwiema dawkami – przekazuje Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog, autor książki „Koronawirus SARS-CoV-2 zagrożenie dla współczesnego świata”.

Pełnym, dwudawkowym schematem szczepień (wyjątek stanowi jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson) objętych zostało około 19,5 miliona Polek i Polaków. Stanowi to jedynie nieco ponad 50% naszego społeczeństwa. Wypadamy więc niezwykle blado na tle innych państw. Wokół wariantu Delta krążą coraz to nowe plotki. Jedna z nich mówi, że szczepienia na niego nie działają. Jaka jest jednak prawda?

Wirusolog dr. hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, jeden z największych ekspertów ws. wirusa SARS-CoV-2 w Polsce zdecydowanie obala ten mit. Zaznacza jednak, że największą skuteczność przeciwko wariantowi Delta uzyskujemy dopiero po pełnym cyklu szczepień. Spory odsetek naszego społeczeństwa niestety nie zdaje sobie z tego sprawy i poprzestaje na jednej dawce, żyjąc w przeświadczeniu, że wystarczy ona do zapewnienia im ochrony przed wirusem.

Badania wykazują, że wariant Delta jest bardziej zakaźny od jego poprzedników. – Osoba zaszczepiona ma mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia oraz mniejsze prawdopodobieństwo transmisji tego wirusa na osoby trzecie. – wyjaśnia Dzieciątkowski w programie „Health Talk” na kanale YouTube „Lekarze”, prowadzonym przez medyków – Magdalenę „Instalekarz” Krajewską i Michała Domaszewskiego. – To co jest wyraźnie potwierdzone – osoby zaszczepione, a już na pewno zaszczepione kompletnie mają zdecydowanie mniejsze ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, a co za tym idzie akurat koniecznością hospitalizacji.

Ekspert zaznacza także, że trzecia dawka szczepionki przyczynia się do zwiększenia skuteczności przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa. – Ocenia się że „booster” w postaci właśnie tej kolejnej dawki szczepionki Pfizera implikuje, że ta skuteczność wzrasta do 89-92%. Czyli jest naprawdę bardzo konkretna. – podsumowuje wirusolog.

 

 

Cały odcinek programu Health Talk z udziałem Tomasza Dzieciątkowskiego można obejrzeć pod tym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=4yFvZ-F6TIU

 

Dr. hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski to wirusolog, mikrobiolog i diagnosta laboratoryjny. Jest autorem ponad 100 prac indeksowanych w PubMeb, poświęconych przede wszystkim problematyce zakażeń wirusowych. W trakcie pandemii COVID-19 za pośrednictwem mediów społecznościowych prowadzi akcję „Trust me I’m a Virusologist”, w której popularyzuje wiedzę wirusologiczną dot. pandemii. Jest autorem największego polskiego podręcznika dot. wirusa SARS-CoV-2.

 

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera