Polimat

Wanna czy prysznic dla osób starszych

Dlaczego aranżacja łazienki jest istotna, kiedy korzystają z niej osoby starsze?

Jest wiele istotnych kwestii, które musi spełnić łazienka, aby była bezpieczna, komfortowa i funkcjonalna dla osoby starszej. Wszystkie należy uwzględnić przy wyborze – wanna czy prysznic?

Co należy zrobić, aby stworzyć łazienkę przyjazną osobie starszej? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeżeli chcemy przygotować łazienkę idealną dla bliskiej nam osoby, musimy zwrócić uwagę na co najmniej kilka zagadnień. Są to przede wszystkim ograniczenia fizyczne tej osoby, jak również jej przyzwyczajenia.

Żeby stworzyć łazienkę przyjazną osobie starszej, powinniśmy wziąć zarówno jej ograniczenia fizyczne, jak i przyzwyczajenia. Ze względu na łatwość wchodzenia i wychodzenia często dla seniorów polecane są prysznice otwarte. W wielu przypadkach może to być bardzo dobra opcja, jednak nie każda osoba może być w stanie umyć się na stojąco. Udogodnieniem możemy tu być specjalne siedzisko montowane w kabinie prysznicowej, ale takie rozwiązanie nie we wszystkich przypadkach będzie idealne. Czasem lepsza może się okazać duża i wygodna wanna, w której osoba starsza może swobodnie usiąść i mieć odpowiednie podparcie.

Zarówno w przypadku wanien, jak i pryszniców, na rynku dostępne są modele stworzone z myślą o osobach starszych, a także dodatkowe elementy wyposażenia, które można dokupić, by ułatwić korzystanie z łazienki. Postaramy się zwrócić uwagę na najistotniejsze wady i zalety obu rozwiązań.

 

Wanna dla starszych osób

Tradycyjna wanna może przysporzyć osobom starszym sporo trudności, szczególnie jeśli mają one ograniczoną ruchliwość. Główny problem stanowi tutaj wysoka krawędź wanny – pewne ułatwienie to uchwyty i poręcze, które ułatwią wejście do wanny, jednak nie zawsze będą one wystarczające. Jeśli zwykła wanna nie jest w naszym przypadku dobrą opcją, a prysznic nie wchodzi w grę ze względu na niski stopień sprawności lub zwyczajnie osoba starsza woli kąpiel od prysznica, można zastanowić się nad specjalnym rodzajem wanny – wpuszczanej w podłogę lub wyposażonej w drzwi.

Wanna wpuszczana w podłogę jest dość problematyczna ze względów konstrukcyjnych i nie w każdej łazience można ją zamontować. Jej zaletą jest bardzo niska krawędź wystająca ponad poziom posadzki lub niemal zupełny jej brak, co może znacznie ułatwić wchodzenie i wychodzenie. Druga opcja to wanna z drzwiami, która ma niski próg wejścia, może być też wyposażona w uchwyty i antypoślizgową powierzchnię, co umożliwi komfortową kąpiel i ograniczy ryzyko poślizgnięcia się.

 

Prysznic dla starszych osób

Jeśli wanna specjalistyczna wykracza poza nasze możliwości, a wanna tradycyjna nie jest odpowiednia do potrzeb seniora, warto rozważyć różne opcje prysznicowe.

Najprostsze rozwiązanie to wyposażenie standardowej kabiny prysznicowej w uchwyty czy siedzisko. Za tą opcją przemawia niska cena i stosunkowo prosty montaż. Warto jednak zauważyć, że w przypadku małych kabin prysznicowych komfort ich używania może być niski, a ryzyko potknięcia się przy wchodzeniu do środka może stanowić sporą niedogodnością w przypadku osób o niskiej sprawności. Ciekawą alternatywą może się za to okazać kabina walk-in, czyli prysznic otwarty bez brodzika. Jeśli mamy możliwość montażu takiej konstrukcji, zniknie problem niebezpiecznych krawędzi kabiny i wąskiego wejścia.

 

Prysznic

Prysznic jest bardziej przyjaznym i wygodniejszym rozwiązaniem dla osób starszych niż wanna. Wszystkie urządzenia i udogodnienia powinny umożliwiać osobie starszej swobodną i samodzielną kąpiel. Najlepiej pod tym względem sprawdza się bezprogowe wejście pod prysznic, czyli albo prysznic bez brodzika, albo płaski, czyli bardzo niski brodzik wpuszczony w podłogę. Pierwsze rozwiązanie umożliwia również komfortowe korzystanie z prysznica osobom na wózku inwalidzkim. Dodatkowo każda powierzchnia powinna być antypoślizgowa tak, aby do minimum ograniczyć niebezpieczeństwo poślizgnięcia się.

Jeżeli osoba ma problemy ze staniem, pod prysznicem do ściany możemy zamontować siedzisko prysznicowe, składane i rozkładane w razie potrzeby.

 

Wanna

Jeżeli osoba starsza korzysta z wanny, również do niej możemy dokupić schodki, które pomogą w wejściu i wyjściu z wanny, siedzisko, na którym można sobie wygodnie usiąść, podpórki pod głowę i ramiona, a dookoła zamontować uchwyty ułatwiające wychodzenie.

Kolejnym udogodnieniem mogą być specjalne wanny z drzwiczkami znacząco ułatwiającymi wejście dla osób starszych. Wanny dla osób starszych można znaleźć w różnych rozmiarach w sklepie Polimat: wanny z drzwiami.

Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Niestety bardzo często ze względu na wiek użytkowników wymaga ona wielu dostosowań. Statystyki wykazują, iż prawie 50% wypadków osób starszych ma miejsce w domu. Często przyzwyczajeni są do swojej przestrzeni i nie zwracają uwagi na to, że z wiekiem coraz trudniej wykonać im niektóre czynności.

Być może staniemy przed koniecznością przearanżowania naszej łazienki i wówczas zadajemy sobie pytanie, na co zwrócić uwagę.

Głównym wyzwaniem przy projektowaniu łazienki dla osoby starszej jest właściwe rozplanowanie przestrzeni i zastosowanie rozwiązań, które pozwolą osobie z nawet dużymi problemami motorycznymi na skorzystanie z niej samodzielnie, z zachowaniem potrzeby intymności.

Jeżeli zdecydujemy się na wannę warto osadzić ją jak najniżej i zamontować do niej odpowiednie uchwyty. Na rynku są już dostępne wanny przeznaczone dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Czym się wyróżniają? Oprócz zalet estetycznych, czyli łatwości w utrzymaniu czystości, miłej, gładkiej powierzchni, są bardzo funkcjonalne. Najczęściej wykonano je z akrylu, który ma dobre właściwości izolacyjne, dlatego, w porównaniu z wannami np. stalowymi, żeliwnymi, dłużej utrzymuje temperaturę kąpieli i ma „ciepłą” powierzchnię.

Specyficzne właściwości tego tworzywa pozwalają na dokonywanie naprawy w wypadku powierzchniowego uszkodzenia. Funkcjonalny profil takich wanien, ergonomiczne drzwiczki sprawiają, że jest to produkt idealny do zastosowania właśnie dla osób niepełnosprawnych i starszych. Nie wszystkie proponowane na rynku wanny z tej grupy mają drzwiczki i siedzisko, jak w przypadku wanny AVO i VOVO marki POLIMAT.

 

 

Co sprawia problem?

Wysoka wanna, próg przy brodziku czy brak miejsca, aby odpocząć – są to codzienne problemy w korzystaniu z łazienki wielu osób starszych lub niepełnosprawnych.

Zwróćmy również uwagę na fakt, że bardzo często do wanny akrylowej możemy zamówić dodatkową powłokę antybakteryjną. Jej odporność na zarysowania, brak żółknięcia po długim użytkowaniu, bardzo stabilny stelaż, łatwość w utrzymaniu spowodują, że będziemy zadowoleni z naszego zakupu, a przy okazji ułatwimy życie naszym najbliższym.

Nawet, jeśli całe życie posiadaliśmy wannę, musimy liczyć się z tym, że dla osoby starszej o wiele wygodniejsza może być kabina prysznicowa. Ludziom często wydaje się, że to wanna jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ o wiele łatwiej jest siedzieć osobie starszej podczas mycia się. Zapominamy o tym, że największą trudność sprawia wchodzenie do wanny oraz wychodzenie z niej.

Powyższe problemy rozwiązują produkty POLIMAT, wanny AVO, VOVO.

 

Dlaczego? Co w nich jest takiego wyjątkowego?

Przede wszystkim łatwo do nich wchodzić i z nich wychodzić. Niski próg i stabilna konstrukcja sprawiają, że osoby starsze mogą się czuć pewnie w takiej wannie.

 

 

Funkcjonalny profil wanien, ergonomiczne drzwiczki oraz wyjmowane siedzisko sprawiają, że być może jest to najlepszy wybór dla naszych rodziców.

Ktoś może zapytaćJeżeli siedzisko jest wyjmowane, na pewno nie jest stabilne?

Otóż, tutaj może czuć się zaskoczony. Siedzisko jest stabilne, „nie pływa”. Dobrze wiemy, jaki dyskomfort sprawia, kiedy siedzisko, na którym mamy usiąść prawie wypada z konstrukcji. Z pewnością w tych wannach tego nie doświadczycie.

W przypadku wanien AVO, VOVO warto zwrócić uwagę na kilka bardzo dobrze dopracowanych szczegółów konstrukcyjnych. Doskonale dopasowane, otwierane drzwi z hartowanego szkła.

 

Zapytacie? A co w tym takiego szczególnego?

Są to niepodważalne atuty tego produktu. Łatwo do tej wanny wejdziemy, bez trudu zamkniemy drzwi ponieważ mechanizm jest bardzo prosty w użyciu. Woda w żadnym wypadku nam się nie wyleje, ścianka nie pęknie pod jej naporem ponieważ użyte w drzwiach szkło jest nie tylko hartowane, ale i grube.

Chcemy się zrelaksować i wziąć długą kąpiel. Nie potrzebujemy siedziska, po prostu je wyjmujemy. Nic prostszego. Jeżeli mamy ochotę tylko na krótki prysznic, ale niezbyt wygodne jest stanie w wannie, z powrotem umieszczamy w wannie siedzisko.

 

Użytkownicy i ich potrzeby są bardzo różne. Co zatem proponuje osobom starszym rynek?

Jakie są propozycje, aby ułatwić im codzienność?

Wanny wpuszczane i drabinki

Wanny wpuszczane w podłogę. Co to takiego? Rozwiązanie, jak nazwa wskazuje. Jednak dość skomplikowane pod względem technicznym, co więcej nie da się go wszędzie zastosować.
Czy eliminuje problem, czyli trudność z wejściem do wanny? Chyba nie. Wyobraźcie sobie starszą osobę, której syn przebudował całą łazienkę, aby taką wannę zrobić, a ona boi się do niej wejść. Motywacja i chęci w realizacji z pewnością dobre, ale funkcjonalność zerowa. Pojawił się problem ewentualnego poślizgnięcia schodząc w dół takiej wanny.

Zawsze można zamontować drabinki, dodatkowe uchwyty, jednak one do końca nie wyeliminują ryzyka upadku.

 

Na czym polega problem?

Wanny dla seniorów muszą rozwiązywać kilka istotnych problemów.

Po pierwsze problem z wejściem do wanny przez jej wysoki brzeg. Zdarza się, że wanna o wysokości 60 cm sprawi ogromną trudność z wejściem do niej, szczególnie osobie starszej lub chorej. Weźmy pod uwagę, kłopot z wejściem do wanny przez jej wysoki brzeg. Nawet jeśli wanna ma tylko 60 centymetrów wysokości, to i tak może to być za dużo, aby starsza i często chora osoba mogła wygodnie wejść do wanny. Poza tym, wanny nie są ustawiane bezpośrednio na podłodze, tylko na nóżkach, które podnoszą górną krawędź o kolejne, 5, 8, a czasem nawet 10 centymetrów. Trudno, aby starszy człowiek miał pokonać taką barierę wysokości.

Młode osoby nie zdają sobie sprawy z kolejnego bardzo istotnego dla osób starszych aspektu, zbyt małej przestrzeni w wannie. Dlaczego? Otóż utrzymanie wygodnej pozycji w wannie wymaga częściowego napięcia niektórych partii mięśni. Nic prostszego dla osoby młodej. Kłopotliwe, nawet bardzo dla osoby starszej.

Co wówczas robić? Jeżeli posiadamy klasyczną wannę i nie zapowiada się na zmiany, najlepiej rozbudować ją o zestaw uchwytów. Powinny one umożliwić w miarę bezpieczną zmianę pozycji
w wannie. Pamiętajmy, że w wannie nie będzie się kąpał nastolatek, tylko osoba starsza, u której pogarsza się koordynacja ruchowa, napięcie mięśniowe i elastyczność stawów. Te wszystkie niedogodności wpływają w dużym stopniu na utrzymanie równowagi lub często na jej brak.

 

Czy istnieją rozsądne rozwiązania?

Istnieją dwa rozwiązania, które umożliwią osobom starszym bezpieczną i wygodną kąpiel. Chodzi o wannę z drzwiami i specjalnie obniżoną wannę o lepszym profilu.

 

Wanna z drzwiami dla osoby starszej

Mimo, że koncepcyjnie wanna z drzwiami wydaje się prosta do realizacji. W rzeczywistości jest to bardzo trudne do zrobienia. Jakie są przyczyny tych trudności? Chcemy zachować normalną wysokość wanny i zakładamy, że jeden bok ma się uchylać, jak zwykłe drzwi. Technicznie wymaga to doboru odpowiednich materiałów, które uszczelnią drzwi i co więcej pozwolą im funkcjonować bez zarzutu przez kolejne lata. Takie właśnie drzwi posiadają wanny dla osób starszych marki POLIMAT.

 

 

Wadą tego rozwiązania może być duża wrażliwość mechaniczna. Drzwi w wannach AVO, VOVO i PERE są wytrzymałe na regularne wspieranie na nich ciężaru ciała.

Jedyną niedogodnością jest wejście do wanny przed nalaniem do niej wody. Jednak z tym użytkownicy się godzą, mając w zamian relaksującą kąpiel w dobrze wyprofilowanej, obszernej wannie, która nie ogranicza ich ruchów.

 

Drugim rozwiązaniem jest niska wanna dla seniora

Chodzi o to, aby obniżyć krawędzie wanny, aby dostęp do niej był łatwiejszy. Wówczas musimy liczyć się z ryzykiem rozchlapania wody. Użytkownicy bardzo często kupują w zestawie parawan nawannowy. Częściowo zapobiegnie on wychlapaniu wody. Nie będzie to jednak rozwiązanie najskuteczniejsze. Oczywiście, wybór należy do użytkownika.

 

Jaką wannę wybrać dla osoby starszej lub niepełnosprawnej?

Niebagatelne znaczenie w tej decyzji ma stopień samodzielności osoby, która ma z wanny korzystać. To, czy lepsza będzie wanna z drzwiami, niska wanna czy klasyczna wanna z uchwytami zależy od naszej decyzji. Przy tym wyborze najistotniejsze są indywidualne preferencje.

Jeżeli wahamy się przed decyzją, nie jesteśmy pewni, jaką wannę wybrać pamiętajmy, że wanny dla osób starszych lub niepełnosprawnych marki POLIMAT oprócz zalet estetycznych, wyróżniają się  funkcjonalnym profilem, ich ergonomiczne drzwiczki sprawiają, że jest to produkt idealny do zastosowania właśnie dla osób niepełnosprawnych lub starszych. Nie wszystkie proponowane na rynku wanny z tej grupy mają drzwiczki i siedzisko, jak w przypadku wanny AVO, VOVO POLIMAT. Produkty te są objęte 10-letnią gwarancją producenta.

 

Wanna dla osób starszych AVO zdobyła nagrodę Magazynu Łazienka WYBÓR ROKU 2018.

 

Więcej na stronie: polimat.com.pl oraz na profilu FB producenta www.facebook.com/polimat.polska/

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera