Alpaki na Kaszubach

 

Fundacja Alpaki na Kaszubach powstała na bazie wieloletnich doświadczeń w alpako i lamoterapii oraz dostępu do wyszkolonego inwentarza pochodzącego z własnej hodowli prowadzonej przez Gospodarstwo. Zasadniczym warunkiem wstępnym pracy z udziałem zwierząt jest dla nas to, aby utrzymywanie i obchodzenie się z wykorzystywanymi zwierzętami były zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony zwierząt w Polsce. Z dużą odpowiedzialnością ustalamy częstotliwość, czas trwania i intensywność wykorzystania alpak i lam, aby zachować dobrostan zwierząt. Jesteśmy wyczuleni na reakcje zwierząt z uwagi na osoby, z którymi współpracuje zwierzę podczas terapii. Zwierzęta są szkolone przez nas osobiście i muszą być w 100% bezpieczne.

Działania w zakresie alpako i lamo terapii stały się podstawową formą realizacji celów Fundacji, m.in. w zakresie wspierania osób ze specjalnymi potrzebami, w tym: z zaburzeniami lękowymi, problemami emocjonalnymi, depresją, autyzmem, zaburzeniami ruchu, ADHD, nadciśnieniem oraz innymi, a także z seniorami.

Wykorzystujemy alpako i lamoterapię do poprawy funkcjonowania człowieka w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej poprzez organizację zajęć z elementami rehabilitacji, edukacji i integracji. Ilość spotkań zawsze zostaje ustalana z uczestnikiem. Wszystko jest możliwe, od jednorazowej wizyty po długoterminową terapię. Alpaki i lamo terapia nie ma na celu zastąpienia terapeuty lub obecnych terapii, ale ich uzupełnienie. Terapeuta często znajduje dostęp do podopiecznego szybciej za pośrednictwem alpak i lam, ponieważ osoby z dysfunkcjami o traumatycznym pochodzeniu lub cechach autystycznych są często bardzo zamknięte, co utrudnia lub wręcz powoduje zastój. Po spotkaniach z naszymi zwierzętami w których uczestniczyliśmy już wielokrotnie, rodzice zgłaszają większą równowagę, mniej napadów złości lub lepszą koncentrację po terapii z udziałem alpaki czy lamy. Dzieci z autyzmem, które mówią niewiele, często zaczynają mówić. W przypadku dysfunkcji fizycznej puszyste futro sprawia, że  bodziec dotykowy może być tak wielki, że rozluźniają się skurcze, które często bardzo trudno było otworzyć za pomocą konwencjonalnych metod rehabilitacji lub fizjoterapii.

Działalność Fundacji jest ciągła, bez względu na porę roku, wszystkie działania podejmowała w zakresie środków własnych uzyskanych od podmiotów, które bardzo często finansowały je z projektów.

 

 

Realizujemy trzy rodzaje zajęć:

Zajęcia AAA – Rodzaj zajęć, w których zwierzęta uczestniczą jako forma leczenia. Są to spotkania ze zwierzęciem, zabawa z nim i oderwanie się od codziennych zmartwień. Zajęcia mają spontaniczny charakter, nie muszą odbywać się cyklicznie. Są realizowane w formie zajęć grupowych. Alpaki odwiedzają domy opieki społecznej, placówki specjalistyczne, szkoły, przedszkola itp. Dzięki uczestnictwu w zajęciach, u osób starszych obniża się ciśnienie krwi i zwiększa zadowolenie z życia, a u pozostałych uczestników zmniejsza się depresja i zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Zajęcia AAT – Rodzaj terapii wspomaganej przez zwierzęta – zakłada konkretne działania terapeutyczne i wykorzystuje zwierzęta jako uzupełnienie konwencjonalnej terapii. Zawsze jest prowadzona jest przez wykwalifikowanego terapeutę oraz nas jako opiekuna zwierząt. Prowadzona jest w bardzo małych grupach. Najlepsze efekty przynosi gdy odbywa się systematycznie, ma na celu poprawę funkcji poznawczych, społecznych, emocjonalnych, ruchowych. Cele terapii muszą być precyzyjnie określone, są realizowane przy pomocy zwierząt.

Zajęcia AAE – Jest to edukacja z udziałem zwierząt. Ta forma łączy w sobie powyższe elementy terapii. Stosujemy ją głównie w przedszkolach i szkołach, może odbywać się systematycznie, w grupach. Jej celem jest rozwijanie sfery emocjonalno-społecznej, poznawczej i intelektualnej dzieci. Obecność zwierzęcia ma motywować do nauki.

Fundacja została zarejestrowana w maju 2019 roku i obecnie swoje działania opiera głównie na społecznej pracy zarządu, wolontariuszach oraz kapitale, który wniósł zarząd. Organizujemy oraz bierzemy udział w wydarzeniach naukowych, kulturalnych i artystycznych dotyczących sposobu wykorzystania alpak i lam w rehabilitacji. Dzielimy się swoim doświadczeniem w pracy w dziećmi o specjalnych potrzebach.

Pracowaliśmy już z ponad 100 podmiotami oraz z ponad 12 tyś.  podopiecznych o różnych dysfunkcjach. Spotkania miały różny przebieg. Każde spotkanie przygotowujemy pod kątem   zapotrzebowania podmiotu i miejsca spotkania. Tworzymy tory przeszkód, stosujemy naturalne uwarunkowania terenu na którym pracujemy.  Poprzez nasze zwierzęta promujemy turystykę edukacyjną i krajoznawczą organizując spotkania i spacery na terenie przepięknego Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

 

Zrzutka na Alpakowóz

Nasza terapeutyczna drużyna – Chłopaki Alpaki i Lama Dama – pomogła już ponad 12 tysiącom osób, odwiedziła 100 placówek i przejechała 30 tysięcy kilometrów. Pomóż im podróżować komfortowo i bezpiecznie.

Nasze zwierzaki podróżują na zajęcia mocno wyeksploatowanym Fordem Transitem z 2005 roku. Auto ma na liczniku 290 tysięcy kilometrów, często bywa zawodne, przez co musimy przekładać umówione spotkania sprawiając zawód osobom czekającym na nasze zwierzaki.

Od wiosny do jesieni prawie codziennie wyjeżdżamy w trasę ze zwierzętami. Samochód do przewozu zwierząt musi być wentylowany, bez boksów – zwierzęta jadą na sianie w pozycji leżącej. Auto powinno być monitorowane i wyposażone w trap. Zakup samochodu jest niezbędny aby zagwarantować naszym podopiecznym i podmiotom, z którymi współpracujemy niezawodność.

Jeśli uda nam się uzbierać na samochód dla alpak i lam będziemy mogli dotrzeć do jednostek, które nie mają własnego środka transportu, aby dojechać do Nowej Huty i uczestniczyć w zajęciach na terenie Fundacji. Bardzo dużo jednostek, szczególnie hospicjów czy domów seniora, szkół specjalnych i przedszkoli zaprasza nas na zajęcia na swoim terenie, ponieważ posiada warunki sprzyjające zajęciom, ale nie posiada środków na przyjazd autokarem.

 

Szczegóły zrzutki na: https://zrzutka.pl/niezawodny-alpakowoz-wlochaci-terapeuci-w-trasie

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera